5. Prosinec 2008 Neměl jsem rád lektory, kteří přijeli ze Západu a hned v první větě své přednášky z nás udělali tupce slovy (například): „Kriminalistická stopa je když…” Kjella Carlssona nic podobného rozhodně nenapadlo. Vedl vynikající přednášku na téma zajišťování trasologických, mechanoskopických a daktyloskopických stop a bylo znát, že umí! Všichni ho bedlivě poslouchali, protože Pan Švéd toho o kriminalistické technice ví opravdu velice hodně. Stalo se tak na pravidelném semináři firmy LT Sezam 11. listopadu 2008 v Břevnovském klášteře v Praze.
Přečíst celé…
Krim. technika
19. Listopad 2008 Kde jsou ty časy, kdy kriminalistický technik vyjížděl na místo činu s koženou aktovkou, ve které měl Flexaretu, argentorát v plastové nádobce, plochý štětec, několik daktyloskopických fólií, lupu, lžíci na daktyloskopování mrtvol, sádru, špachtli, gumovou misku, pásmo a pravítko, někdo i buzolu, několik obálek (později igelitových pytlíků) a notes s tužkou. V poválečné historii kriminalistické techniky v Československu to platilo převážně v první dekádě této doby. Pravdivost těchto slov je možné ověřit v Muzeu Policie ČR. Dnešní možnosti kriminalistických techniků jsou mnohonásobně lepší. Především díky tomu, že se rozvinul trh s těmito prostředky. Odkrývá se tak možnost naplnění pravidla kriminalistické expertizy „č. 1″, že kvalitní důkaz prostřednictvím znaleckého zkoumání lze učinit jedině tehdy, když jsou stopy správně zajištěny.
Přečíst celé…
Krim. technika
21. Květen 2008
Pátráme-li po počátcích daktyloskopie, musíme mít na zřeteli rozdíl mezi tím, kdy si lidé uvědomili, že konečky prstů mají různé papilární linie, a okamžikem využití této znalosti pro identifikaci osob. Vědění člověka, že papilární linie na prstech a dlaních tvoří určité obrazce, se datuje mnoho století před rozšíření křesťanství. Bylo to dokázané studiem života různých civilizací. Například na čelní straně jednoho útesu v Novém Skotsku byla nalezena prehistorická indiánská kresba (piktogram), na které byly hrubě vyznačeny vzory papilárních linií na otiscích prstů.
Přečíst celé…
Krim. technika
26. Duben 2008 Nedávno jsem si vyměnil pár mailů s Milošem Jedličkou z Brna. Pan doktor už se také po letech učitelování a propagování kriminalistiky prosloužil do důchodu, leč jak píše, nezahálí, protože nosí v hlavě projekt muzea zločinu, které chce otevřít tam u nich dole na Moravě, kde působí. „Hrabání v historii kriminalistiky a trestního práva je můj koníček,“ napsal, „leč o všem v prvé řadě a hlavně profesně jsem ´miloval´ kriminalistiku a její ´kněžnu´ - krim. techniku,“ dodal. A tím mne dostal. Přečíst celé…
Krim. technika